Każdy sylogizm ma pewien tryb i należy do pewnej figury. Tryb sylogizmu wynika z ilości i jakości stanowiących go zdań; zdań tych jest cztery; mogą być one ogólnie twierdzące A, ogólnie przeczące E, szczegółowo twierdzące I, szczegółowo przeczące O. Stąd 64 możliwych kombinacji, z tych czterech czynników, branych po trzy:
A A A
A A E
A A I
A A O
A E A
A E K
A E I
A E O
A I A
A I E
A I I
A I O
etc.
Z tych 64 trybów nie wszystkie są wnioskującymi, większą ich część wyłączają prawidła wyłożono poprzednio. I tak, tryb AEA jest nieprawidłowy, a to na zasadzie 7-go prawidła: jeżeli jedna z przesłanek jest przeczącą, wniosek jest przeczący. Tryb AEI grzeszy przeciw 6-mu prawidłu: „obie twierdzące nie mogą wytworzyć przeczącej,” oraz przeciw 7-mu; „wniosek idzie zawsze za częścią słabszą.” Podobnież i tryby AIA i EIE są nieprawidłowymi; wniosek ogólny nie może wynikać z dwóch przesłanek, z których jedna jest zdaniem szczegółowym.
Jeżeli z 64 możliwych trybów wyrugujemy wszystkie niewnioskujące, pozostanie 10 tylko trybów wnioskujących, a mianowicie;
A A A
A A I
A E E
A I I
A O O
E A E
E A O
E I O
I A I
O A O
Lecz te dziesięć trybów nie wyczerpują wszystkich rozmaitości sylogizmu; wynikają ono jedynie z twierdzącego łub przeczącego, ogólnego lub szczegółowego charakteru zdań; są inne jeszcze rozmaitości sylogizmu, to jest figury.
To Cię zainteresuje:
szafy wnękowe Wrocław
Szamba Betonowe Dębica
szkoła językowa mikołów
szkoła języków obcych szczecin
szkoła tenisa poznań
sztachety z drewna
sztućce wmf
środek antyadhezyjny
śruby bielsko
śruby kwasoodporne Bielsko